شرح خبر

64x64

شرح خبر-1398/6/24 يكشنبه 08:10 ق.ظ

ه گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات ققنوس به تازگی کتاب «رمانتیسم آلمانی» نوشته‌ فردریک بیزر با ترجمه‌ سیدمسعود آذرفام را راهی بازار نشر کرده است.

نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور ساعت 16 و 30 دقیقه به نقد و بررسی کتاب «رمانتیسم آلمانی» اختصاص دارد که با حضور میثم سفیدخوش، سیدمسعود حسینی و سیدمسعود آذرفام در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.

این کتاب مشتمل بر ده جُستار است که هر یک به شرح و بسط زوایای مختلفی از مرحله‌ نخست تکوین رمانتیسم آلمانی و رابطه‌ پیچیده‌ آن با جنبش‌هایی چون «روشنگری» و «طوفان و تلاطم» می‌پردازد.

هدف اصلی کتاب حاضر این است که با نقد رویکردهای متداول در تفسیر رمانتیسم آلمانی، به‌خصوص رویکردهای پست‌مدرنیستی، که غالباً رمانتیسم را به جنبه‌های ادبی و زیبایی‌شناختی آن محدود کرده‌اند و آن را ضدروشنگری، ضدعقل‌باوری و غیرسیاسی دانسته‌اند، از این تفسیر بدیل دفاع کند که رمانتیسم آلمانی نه‌فقط ضدروشنگری، ضدعقل‌باوری و ضدسیاسی نبوده است، بلکه جنبه‌های ادبی و زیبایی‌شناختی این جنبش اساساً اسبابی در خدمت تحقق اهداف متافیزیکی، اخلاقی و سیاسی آن بوده‌اند.
 
این نشست در مرکز فرهنگی شهر کتاب به نشانی خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم برگزار می‌شود.