شرح خبر

64x64

شرح خبر-1398/2/17 سه شنبه 05:11 ق.ظ

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در حالی روز شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ به کار خود پایان داد که مشکلات اقتصادی هم گریبان ناشران را گرفته و هم از قدرت خرید مخاطبان کم کرده است. چندبرابر شدن ناگهانی قیمت کاغذ و دیگر ملزومات چاپ مانند زینک و مشکلات اقتصادی ناشران را ناچار کرده بود که قیمت نهایی کتاب را افزایش دهند. در سوی دیگر اما کاهش قدرت خرید مردم باعث شده بود که کتاب از سبد کالای خانوار یا حذف شود و یا کمترین وجه را به خود اختصاص دهد.

بنابه گفته بسیاری از فروشندگان غرفه‌ها در نمایشگاه هرچند که ممکن است مبلغ فروش نقدی‌شان در نمایشگاه ۳۲ بیشتر از سال گذشته باشد، اما تعداد نسخه‌های فروخته شده کمتر است. با تمام این اوصاف اما بازار کتاب‌های فلسفی داغ بود و مشاهدات خبرنگار ایبنا نشان می‌دهد که در میان آثار ارائه شده در این حوزه منابع فلسفه‌های مضاف بیشتر از فلسفه محض مورد استقبال قرار گرفتند. منظور از فلسفه مضاف، آن دسته از منابعی است که دانش مطالعه فرانگر و عقلانی احوال و احکام کای یک علم یا یک رشته علمی را به دست می‌دهند. از شاخه‌های مختلف فلسفه مضاف می‌توان به فلسفه هنر (زیبایی شناسی)، فلسفه دین، فلسفه اخلاق، فلسفه زندگی، فلسفه ادبیات، فلسفه فقه و اصول، فلسفه تاریخ، فلسفه علم، فلسفه فرهنگ و... اشاره کرد.

در گزارش زیر به پرفروش‌های کتب فلسفی در سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اشاره شده است:

انتشارات ترجمان علوم انسانی
سید احمد موسوی خوئینی، مدیر نشر ترجمان علوم انسانی درباره آثار پرفروش این ناشر در سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: «فقر احمق می‌کند» نوشته الدار شفیر، سندهیل مولاینیتن و ترجمه سید امیرحسین میرابوطالبی، «مرگ با تشریفات پزشکی؛ آنچه پزشکی درباره مرگ نمی‌داند» نوشته آتول گاواندی و ترجمه حامد قدیری، «بازداشتگاه صورتی؛ نیروهای پنهانی که طرز فکر، رفتار و احساسات ما را تغییر می‌دهند» نوشته آدام آلتر و ترجمه هوشمند دهقان، «انقلاب تصور ناپذیر در ایران» نوشته چارلز کرزمن و ترجمه محمد ملاعباسی، «فوکو در ایران» نوشته بهروز قمری تبریزی و ترجمه سارا زمانی از جمله کتاب‌های پرفروش نشر ترجمان علوم انسانی در نمایشگاه کتاب بوده است.

وی افزود: در نسل جوان ما نیاز به فکر کردن روی مسائلی پیدا شده است. به عنوان مثال طی دهه‌های اخیر مرگ و تنهایی مساله بسیاری از افراد شده و اشکالی ندارد که کتاب و مطالب فلسفی با این مضمون منتشر شود تا به چنین موضوعاتی فکر شود. شیوه انتخاب و گزینش ما برای انتخاب آثار اینگونه است که ببینیم درباره چه موضوعاتی کتاب منتشر نشده و بعد سراغ آن برویم.
 


موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه
نوید عابدینی، مدیر انتشارات موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران گفت: کتاب «ماوراء الطبیعه»، «هستی شناسی ایمان»، «معنویت و دین»، «معنویت در ادیان ابراهیمی»، «منطق در ایران سده ششم»، «مفهوم نگاشت»، «خلاصة الافکار» و «بوته‌های ارسطو» و... از جمله کتاب‌های مورد توجه مخاطبان کتاب‌های این موسسه بوده است.

وی افزود: انتشارات موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه در نمایشگاه امسال 178 کتاب عرضه کرد که پر فروش‌ترین کتاب‌های امسال ما به مجموعه 7 جلدی دکتر دینانی اختصاص دارد که از این مجموعه می‌توان به عناوین «من و جزء من»، «اختیار و ضروت هستی»، «فراز و فرود فکر فلسفی»، «معمای زمان»، «پرسش از هستی» و «وجود رابط در فلسفه اسلامی» اشاره کرد.

عابدینی با اشاره به اینکه کتاب‌های این موسسه دارای مخاطبان خاص است، افزود: کتاب‌های ما نزد دانشجویان و اساتید فلسفه شناخته شده است و آنها مشتریان ما هستند. فروش ما هم امسال در نمایشگاه به نسبت مناسب بوده است.

وی در خصوص ملاک‌های این موسسه برای چاپ کتاب هم تاکید کرد: مجموعه انتشاراتی ما دو دسته کتاب را منتشر می‌کند. دسته اول کتاب‌هایی که به شکل موظفی اعضای هیات علمی موسسه نگاشته شده‌اند و این آثار برگرفته از طرح‌های پژوهشی هستند که بعد از به سرانجام رسیدن منتشر می‌شود. دسته دوم هم باز بر اساس طرح‌های پژوهشی است که بر اساس سیاست‌گذاری‌های موسسه به پژوهشگران بیرون از موسسه سپرده شده است. اما در بخش فروش کتاب‌های هر دو دسته پرفروش می‌شوند.

نشر بان
محمود صابری مدیر فروش نشر بان درباره کتاب‌های پرفروش این انتشارات اشاره کرد: یک از آثار پرفروش نشر بان در نمایشگاه امسال کتاب «فلسفه هنر از دیدگاه مارکس: با جستارهایی درباره تاثیر ایدئولوژی بر هنر» نوشته میخاییل لیف شیتز با ترجمه زنده یاد مجید مددی بود. نسخه‌های چاپ دوم این کتاب در نمایشگاه به اتمام رسید و باید به سراغ چاپ سوم برویم.

وی افزود: «نظریه در حاشیه» اثر گایاتری چاکراوارتی اسپیواک و ترجمه پیمان خان محمدی از دیگر کتاب‌های مهم ما بود که برای نخستین بار در نمایشگاه کتاب عرضه شد. این کتاب شامل ترجمه دو مقاله از گایاتری چاکراورتی اسپیواک اندیشمند برجسته هندی آمریکایی به نام‌های «نظریه در حاشیه» و «متن هایی از سه زن و نقدی بر امپریالیسم» است. ضمیمه کتاب نیز ترجمه یکی از گفت‌وگوهای مطبوعاتی مهم اسپیواک است. اسپیواک یکی از مهم‌ترین اندیشمندان حال حاضر جهان در حوزه نظریه‌ها و رویکردهای نقد پسااستعماری است. او استاد صاحب کرسی در دانشگاه کلمبیا و عضو بنیان‌گذار انستیتو ادبیات تطبیقی و جامعه این دانشگاه است. با وجود اهمیت نظریات این اندیشمند اما پیشتر هیچ کتابی از او به فارسی ترجمه و منتشر نشده بود. انديشه‌ اسپيواک مرز ميان مارکسيسم، فمينيسم و واسازی را درمی‌نوردد و با ترکيب و به‌نوعی در تقابل قراردادن آنها، سبک منحصر به‌فرد خود را در نقد ادبی ايجاد می‌کند. برای اسپيواک نقد و تفسير ادبی از آن‌رو مهم است که پتانسيلی برای تصور بديلی در مقابل عقلانی‌سازیِ اقتصادیِ جهان ارائه می‌دهد.

صابری ادامه داد: از دیگر کتاب‌های پرفروش نشر بان می‌توان این آثار را نام برد: «مغز یک صفحه نمایش است» اثر ژیل دلوز، فیلسوف مشهور فرانسوی و ترجمه پیمان غلامی، «سه پژوهش در جامعه شناسی هنر: پرودون، مارکس، پیکاسو» نوشته ماکس رافائل و ترجمه اکبر معصوم بیگی.

موسسه تالیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن)
موسسه تالیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) فرهنگستان هنر هم از آن دسته ناشرانی است که کتب تخصصی در حوزه هنر منتشر می‌کند و عموم کتاب‌های این انتشارات به عنوان منبع درسی به دانشجویان هنر معرفی می‌شود. مهدی چراغچی از غرفه داران این انتشارات درباره پرفروش‌های این نشر گفت: کتاب‌های «تاریخ زشتی» اثر اومبرتو اکو، اندیشمند مشهور ایتالیایی و ترجمه هما بینا و کیانوش تقی زاده انصاری، «تاریخ زیبایی» نوشته اومبرتو اکو و ترجمه هما بینا، «دانشنامه زیبایی شناسی» با سرویراستاری بریس گات و دومینیک مک آیور لوپس و ترجمه گروهی از جمله کتاب‌های پرفروش موسسه متن در سی‌ودومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بودند.

نشر حکمت
محسنی، کارمند فروش نشر حکمت درباره کتاب‌های شاخص این مجموعه در حوزه اندیشه گفت: کتاب «دایرة المعارف تشیع» این انتشارات در نمایشگاه امسال با استقبال خوبی مواجه شد و فروش خوبی داشت. این مجموعه یک دوره است که تاکنون چندین بار تجدید چاپ شده است.

وی افزود: همچنین کتاب «تشیع» از دکتر غفاری هم از جمله کتاب‌هایی است که در نمایشگاه کتاب امسال از استقبال خوبی برخوردار شد.

این فعال حوزه نشر با اشاره به اینکه کتاب‌های بخش ادیان این موسسه هم امسال با استقبال خوبی مواجه شد، در بخش دیگری ادامه داد: جلد هشتم کتاب «تاریخ فلسفه راتلج» که در حوزه فلسفه قرن بیستم است، با استقبال مخاطبان‌مان مواجه شد. همچنین کتاب «شمنیسم» در حوزه مطالعات شرق وضعیت خوبی داشت.

محسنی در پایان گفت: یک مجموعه از دانشنامه آکسفورد داریم با 27 جلد که این مجموعه هم جزء پرفروش‌هایمان است.

نشر ققنوس
بنا بر اعلام روابط عمومی این انتشارات پرفروش‌های این نشر در حوزه فلسفه و علوم انسانی به این شرح بوده است: «تسلی‌بخشی‌های فلسفه» نوشته آلن دو باتن و ترجمه عرفان ثابتی، «هنر همیشه بر حق بودن» نوشته آرتور شوپنهاور و ترجمه عرفان ثابتی، «الفبای فلسفه» نوشته نایجل واربرتون و ترجمه مسعود علیا، «مغلطه: راهنمای درست اندیشیدن» نوشته جیمی وایت و ترجمه مریم تقدیسی، «برتری خفیف» نوشته جف اولسون و ترجمه میلاد حیدری، «انسان موجودی یکروزه» نوشته اروین یالوم و ترجمه نازی اکبری و «آنگه که خود را یافتم» نوشته اروین یالوم و ترجمه نازی اکبری.

پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
سید غلام رضا حسینی،‌ مدیر عامل سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی،‌ با اشاره به اینکه تا کنون 1500 عنوان کتاب و مجله منتشر کرده و بیست دوره متوالی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب حضور موثری داشته است، گفت:‌ امسال حدود 50 عنوان کتاب چاپ اولی در فاصله بین نمایشگاه کتاب سال گذشته و امسال داشتیم.

وی ادامه داد: کتاب‌های مجموعه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی مورد توجه جامعه نخبگانی است به همین دلیل اغلب در حوزه اندیشه و گروه‌های بیست گانه پژوهشگاه منتشر می‌شود. در نمایشگاه کتاب سی و دوم پرفروش‌ترین اثر ما «جریان شناسی سیاسی» از علی اکبر دارابی است. همچنین کتاب پر فروش دیگر ما «منظومه فکری آیت الله خامنه‌ای» است در دو جلد و 1400 صفحه؛ این کتاب سال گذشته منتشر شده و تا کنون 5 نوبت تجدید چاپ شده است. کتاب «مکتب اخلاقی و عرفانی نجف» هم از جمله مجموعه‌های مورد توجه در نمایشگاه کتاب امسال است.

حسینی با اشاره به اینکه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بخشی دارد با عنوان مرکز پژوهش‌های جوان که در حوزه جوانان به تولید کتاب می‌پردازد،‌ گفت:‌ کتاب «خداباوری در دانشمندان معاصر غربی» هم از جمله کتاب‌های این مرکز است که فروش خوبی داشت.

نشر بیدگل
نشر بیدگل از جمله ناشرانی است که به طور تخصصی در زمینه‌های هنر و ادبیات فعالیت می‌کند. در حوزه فلسفه و زیبایی شناسی نیز چندی است ورود پیدا کرده و آثار مهمی را منتشر کرده‌اند. عماد شاطریان، مدیر نشر بیدگل درباره پرفروش ترین کتاب این انتشارات در نمایشگاه کتاب گفت: کتاب «جهان چگونه مدرن شد؟» نوشته استیون گرین بلت و ترجمه مهدی نصرالله زاده پرفروش‌ترین کتاب ما بود.

وی افزود: گرین‌بلت استاد علوم انسانی در دانشگاه هاروارد است و از جمله‌ آثار او کتاب «اراده در عالم: شکسپیر چگونه شکسپیر شد است» یکی از کتاب‌های پرفروش فهرست نیویورک تایمز و از فینالیست‌های جایزه‌ پولیتزر و جایزه‌ ملی کتاب برای ادبیات غیر داستانی. خود «کتاب جهان چگونه مدرن شد؟» نیز البته برنده‌ جایزه‌ پولیتزر سال ۲۰۱۲ برای آثار عمومی غیرداستانی و نیز جایزه‌ ملی کتاب سال ۲۰۱۱ برای ادبیات غیرداستانی بوده‌ است.

 نشر چشمه
فرزانه صدیقی، کارشناس فروش نشر چشمه در خصوص کتاب‌های پرفروش این مجموعه در نمایشگاه کتاب سی و دوم گفت: کتاب «از عدن تا تبعید» جزء پرفروش‎های نمایشگاه امسال بوده است که اثر دیوید رال و ترجمه اصغر رستگار است. پیشتر هم از این مترجم کتاب‌های عهد عتیق و عهد جدید ترجمه شده بود. کتاب از عدن تا تبعید یک بازخوانی از دوران عهد عتیق است که گاهشماری را بر اساس یک پایه جدیدی قرار داده است.

وی افزود: کتاب دیگر پرفروش امسال‌مان «در طلب زرتشت» نام دارد، این کتاب هم به مراسم آیین زرتشت اختصاص دارد. از دیگر کتاب‌های پرفروش‌مان «حرف بزن خاطره» نام دارد که یک زندگی درخشان از ناباکوف روسی است. این کتاب با دیگر آثار همین نویسنده پهلو می‌زند.

این کارشناس فروش کتاب ادامه داد: از دیگر کتاب‌های پرفروش نشر چشمه در نمایشگاه امسال «هیپی» است که یک زندگی‌نامه از پائولو کوئیلو است. این کتاب به زبان سوم شخص نوشته شده و در واقع روایتی از زندگی وی است که چطور این شخصیت کوئیلو شد و زندگی او را از جوانی روایت می‌کند.

صدیقی همچنین به پرفروش شدن تاریخ فلسفه راتلج نیز اشاره کرد: کتاب پرفروش دیگرمان «تاریخ فلسفه راتلج» است که یک مجموعه 10 جلدی است و تا کنون هفت جلد آن منتشر شده است. این کتاب از دوران افلاطون شروع می‌کند و به اندیشمندان مطرح تا قرن نوزدهم می‌رسد. همچنین در همین حوزه کتاب‌های «کشف ذهن» که در سه جلد است و مخاطبان آن بر اساس نیازشان به تهیه اقدام می‌کنند از جمله آثار مورد توجه‌مان است.

وی اضافه کرد: کتاب دیگر پرفروش امسال نشر چشمه «چشمان پوست» است که یوهانی پالاسما که خودش یک معمار بوده است در حوزه فلسفه این کتاب را کار کرده است. کتاب «نظریه فمنیسیتی» هم از جمله کتاب‌های پرفروش حوزه زنان است که بدون پیش‌داوری  چگونگی شکل‌گیر جنبش فمنیستی را از عصر روشنگری تا قرن بیست و یکم شرح می‌دهد. همچنین به موازات آن جنبش‌های دیگر همچون فرویدیسم، اگزیستانسیالیسم و... بررسی می‌کند.

از دیگر کتاب‌های پرفروش در نمایشگاه بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگار ایبنا نیز می‌توان به این موارد اشاره کرد: «راهنمایی سرگشتگان» نوشته موسی بن میمون، فیلسوف مشهور یهودی در تمدن اسلامی و ترجمه ناصر عباس پور، منتشر شده در نشر ورا، «نقد چیست؟ و پرورش خود» اثر میشل فوکو و ترجمه نیکو سرخوش و افشین جهاندیده، منتشر شده در نشر نی، «فلسفتنا» اثر آیت الله محمدباقر صدر، منتشر شده از سوی انتشارات دارالصدر و ارائه شده توسط غرفه انتشارات موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر در نمایشگاه و... اشاره کرد.